PARLAR VAKFI

ODTÜ PROF. DR. MUSTAFA N. PARLAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA VAKFI bilimsel teknolojik gelişmeye hizmet amacıyla ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin kurucularından bilim adamı çok değerli öğretim üyesi ve büyük insan Prof.Dr. Mustafa N.PARLAR’ın anısını yaşatmak üzere 12 Ocak 1981 tarihinde kurulmuştur.

Vakfın amacı üniversite-endüstri ilişkilerini geliştirmek, bilimsel araştırmalara ve araştırmacılara destek olmak, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne teknik donanım ve gereç sağlamak, öğrencilerine burs vermek, öğretim elemanlarına maddi destek sağlamaktır.

Vakıf aynı zamanda bilim ve endüstride yapılan araştırma çalışmalarını ve hizmetlerini değerlendirmek, yetişmekte olan kuşakları özendirmek teşvik etmek amacıyla her yıl ONUR, BİLİM, HİZMET ile ARAŞTIRMA ve TEKNOLOJİ TEŞVİK ÖDÜLLERİ ile ayrıca Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde doktora ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik ODTÜ YILIN TEZİ ÖDÜLLERİ, öğretim elemanlarına yönelik ODTÜ YILIN EĞİTİMCİSİ ÖDÜLLERİ vermekte ve 1996-1997 öğretim yılında başlatılan yeni bir uygulamayla TEZ DANIŞMAN’I ÖDÜLLERİ ve üç kez eğitim ödülü alan öğretim üye veya elemanlarına ODTÜ EĞİTİMDE ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLLERİ vermektedir.

parlar1